Wmurowanie kamienia węgielnego pod najwyższy budynek Poznania

11 października miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod najwyższy budynek Poznania czyli biurowiec Silver Andersia. W wydarzeniu udział wzięli przedstawicieli władz miejskich oraz firm realizujących przedsięwzięcie

Dziś wmurowujemy kamień węgielny pod najwyższy budynek Poznania i największy budynek biurowy w Wielkopolsce. To wspólne dzieło Von der Heyden Group, Miasta Poznań, PORR i tych, którzy wierzyli w sukces tego przedsięwzięcia. To moment szczególny dla wszystkich, którzy na różnym etapie i w różnej roli, uczestniczyli oraz uczestniczą w tym projekcie. Wielkie rzeczy wymagają wielkiego wysiłku, wielkiej odwagi i wielkiej wiary. Cieszymy się, że pomimo niełatwego, pełnego międzynarodowych napięć, czasu jesteśmy świadkami tak ważnego dla Poznania i całej Wielkopolski wydarzenia – powiedział podczas uroczystości Adam Trybusz, Prezes Zarządu Andersia Retail Sp. z o.o.

Biurowiec Silver Andersia to kolejny z etapów realizowanej od 25 lat inwestycji czyli biurowo-hotelowo-handlowego kompleksu zlokalizowanego przy Placu Andersa w Poznaniu. Powstający obiekt, mający stać się biznesową wizytówką Poznania, w swoim najwyższym punkcie będzie miał 116 metrów wysokości i prawie 40 tys. m2 powierzchni użytkowej rozłożonej na 25 kondygnacjach. Budowa, zaprojektowanego przez poznańską Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich, biurowca ma zostać ukończona w połowie 2025 r. Inwestorem realizacji jest spółka Andersia Retail Sp. z o.o. – joint venture pomiędzy Von der Heyden Group i Miastem Poznań, generalnym wykonawcą projektu jest PORR S.A., a komercjalizacją biurowca zajmie się m. in. firma CBRE.

Nowa era nieruchomości komercyjnych

Silver Andersia będzie stanowić aż 5 proc. całego poznańskiego zasobu rynku biurowego, wpływając zarówno na zwiększenie tego rynku, jak i na podwyższenie jego standardów. Będzie miejscem wyjątkowym, przeznaczonym dla tych firm, które szukają powierzchni biurowej o najwyższej jakości i z niesamowitymi widokami na miasto.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek Silver Andersia to duży krok, który w sposób znaczący wpłynie na rynek powierzchni komercyjnych w Poznaniu. Współpraca tak znaczących, zarówno na rynku polskim, jak i światowym, firm w celu realizacji inwestycji to naprawdę ogromne przedsięwzięcie, które zostanie zwieńczone poprzez zakończenie budowy biurowca w 2025 r. To zaszczyt dla CBRE, że może być agentem wiodącym przy komercjalizacji budynku, zmieniającego krajobraz i rynek biurowy Poznania – komentuje Anna Trębicka, Director w CBRE Polska.

Zmiany na architektonicznej mapie Poznania

Projekt Silver Andersia, jak i całego kompleksu Andersia powstał w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich, odpowiedzialnej za projekty takich poznańskich realizacji jak, m.in.: budynek Delta przy ulicy Towarowej, Skalar przy ulicy Hetmańskiej, PFC przy Placu Andersa czy Galeria Malta.

Zespół biurowo-usługowo-mieszkalnych budynków Andersii, zgodnie z sugestią i wytycznymi, zarówno architekta miasta Poznania, jak i miejskiego konserwatora zabytków, zaprojektowany został w formie dwóch budynków. Pierwszy z nich, wyższy, zlokalizowany od strony ulicy Kościuszki, „w linii” istniejącego już obiektu Andersia Tower oraz drugi budynek, niższy, umiejscowiony od strony ulicy Królowej Jadwigi. Wszystkie zrealizowane przy Placu Andersa obiekty stanowią jednorodny kompozycyjnie zespół przestrzenny, którego kulminacyjną i najwyższą dominantą będzie właśnie budynek Silver Andersia – mówi prof. Ewa Sipińska z Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich

Powstający biurowiec będzie jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku poznańskich inwestycji. Ma otrzymać certyfikat LEED na poziomie Gold potwierdzający ekologiczne rozwiązania zastosowane na etapie projektu i budowy.

Fasadę Silver Andersii stanowić będą semistrukturalne ściany kurtynowe pozwalają na uzyskanie efektu całkowitego przeszklenia tzn. niewidocznych z zewnątrz elementów łącznikowych (szprosy i belki). Ten efekt jednorodnej tafli szkła, transparentności i swoistej eteryczności obiektów będzie widoczny także w nocy dzięki iluminacji budynku. W elementach szklanej fasady zaprojektowane zostały uchylne wąskie skrzydełka okien, umożliwiające użytkownikom obiektu przewietrzanie pomieszczeń, nie tylko przez systemy pełnej wewnętrznej klimatyzacji, ale i poprzez bezpośredni dostęp do zewnętrznego powietrza. Warto podkreślić, że system możliwości indywidualnego przewietrzania pomieszczeń wprowadzony został na świecie po okresie pandemii, w celu podniesienia komfortu klimatycznego pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości sanitarno-higienicznej – tłumaczyprof. Ewa Sipińska.

Silver Andersia zmieni wizerunek Poznania, stając się jedną z architektonicznych wizytówek stolicy Wielkopolski. – Powstający obiekt ma być najwyższym budynkiem Poznania i wraz z całym zespołem architektonicznym Placu Andersa stanowił będzie najwyższy akcent komercyjnego i przestrzennego centrum miasta, dzięki czemu powstanie zharmonizowany, współistniejący z obiektem Starego Browaru i Hotelu Novotel, kompleks centrotwórczy – podsumowuje prof. Sipińska.

10 listopada 2022 |