Gdy historia spotyka się z nowoczesnością.

Plac Andersa to wyjątkowe miejsce zlokalizowane w sercu Poznania, pełnego energii i możliwości miasta, o ponad tysiącletniej historii. Na przestrzeni lat, z cichego i mało zagospodarowanego obszaru, Plac Andersa zmienił się w tętniące życiem biznesowe centrum Poznania. Jaka jest jego funkcja w dzisiejszej miejskiej rzeczywistości? Jakie zmiany czekają tę przestrzeń w przyszłości?
Plac otrzymał obecną nazwę w 1994 r. Wcześniej – znany był mieszkańcom Poznania jako – plac Jana Henryka Dąbrowskiego. Pod koniec lat 90-tych XX wieku powstała koncepcja stworzenia w tym miejscu zespołu obiektów o charakterze biznesowo – usługowym.
Wspólne przedsięwzięcie miasta Poznań i Von der Heyden Group zmieniło dotychczasowe oblicze tego miejsca. Przed rozpoczęciem prac, część Placu Andersa zajmował parking wielopoziomowy, zlokalizowany przy obecnym hotelu Novotel. Zrealizowane projekty – Poznańskie Centrum Finansowe (2001), Andersia Tower (2007), a także Andersia Business Centre (2013) – uczyniły Plac Andersa prawdziwym centrum biznesu w Poznaniu.
Przedstawiciel Von der Heyden Group zdradza, że decyzja o wyborze Placu Andersa na miejsce inwestycji nie była trudna. Jest to bowiem przestrzeń wręcz idealna pod względem lokalizacji.
Plac Andersa usytuowany jest blisko kluczowych punktów na biznesowej mapie Poznania. Znajduje się bowiem w pobliżu dworca, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Starego Rynku, z dobrym dojazdem do lotniska. To było doskonałe miejsce, by zrealizować pomysł wprowadzenia do Poznania nowej jakości powierzchni biurowej i zagospodarowania przestrzeni. – mówi….
Przypomnijmy, że w momencie rozpoczęcia prac nad pierwszym etapem zabudowy czyli Poznańskim Centrum Finansowym – w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych – zamysł realizacji centrum biznesu w takiej skali i jakości w mieście regionalnym Polski, był pionierski.
Zespół Andersii jest fenomenalnie skomunikowany. Zlokalizowany jest bowiem przy węźle komunikacji tramwajowej, autobusowej i samochodowej. Posiada ponad 500 miejsc parkingowych, dostępnych zarówno dla pracowników, jak i gości obiektów biurowych i hotelowych.
Tym, co charakteryzuje obecny kształt zagospodarowania Placu Andersa są przemyślane i spójne rozwiązania architektoniczne. Autorami projektów poszczególnych budynków są te same osoby – Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich.
Zespół budynków biurowych i hotelowych Andersia stanowi w Poznaniu charakterystyczną formę przestrzenną. Tworzą go dwa obiekty wysokościowe – szklane wieżowce oraz horyzontalna forma podium – w pełni przeszklonego 5-cio kondygnacyjnego budynku biurowego. Całość założenia jest zlokalizowana wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi – południowego, głównego ciągu komunikacyjnego wschód-zachód ,w ścisłym centrum Poznania. Sylweta budynków przy Placu Andersa stała się widocznym znakiem przestrzennym Centrum Poznania. – mówi Stanisław Sipiński, architekt
W przyszłości na Placu Andersa planowana jest kolejna inwestycja. O tym jak bardzo wyjątkowy będzie to projekt opowiada dalej Stanisław Sipiński: Projektowany budynek Andersia Silver będzie stanowił najwyższy obiekt przy Placu Andersa ( o wysokości ponad 110 m) i będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu. Zlokalizowany pomiędzy hotelami Andersia i Poznań, będzie zamykał formę przestrzenną całego centrum miasta. Projektowany obiekt będzie formą połączonych ze sobą prostopadłościanów, tworzących dynamiczną bryłę. Dla podkreślenia wertykalności kompozycji, jak również jej lekkości, zaprojektowano „bezbarwne przeszklenia fasad”. W obiekcie znajdą się ogrody i tarasy. Na południowej, wysokiej fasadzie zastosowano panele fotowoltaiczne, które podkreślają strzelistość obiektu. Strefą wejściową do budynku będzie wysoki na ok. 10 m wielkoprzestrzenny hol sąsiadujący z przestrzeniami usługowymi. Oczywiście funkcjonalnie obiekt wpisuje się w charakter zespołu Placu Andersa, a komunikacyjnie zapewnia dodatkowych kilkaset miejsc parkingowych. Będzie to najwyższy nowoczesny obiekt w Poznaniu.
Dzięki inwestycjom Von der Heyden Group Plac Andersa zyskał tożsamość oraz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Poznaniu. To idealna wręcz lokalizacja dla biznesu. Warto też pamiętać, że całe „centrotwórcze” zamierzenie rewitalizacji tego fragmentu centrum miasta jest też doskonałym przykładem współpracy Miasta Poznań z prywatnym inwestorem – Von der Heyden Group, który z Poznaniem dzieli pajsę, miłość do miasta, ale także jego nowoczesną wizję, plany i odwagę w ich realizacji.
Z inicjatywy inwestora powstały dzieła uświetniające tę część miasta, takie jak: fontanna – rzeźba „Brama Czasu”, kompozycja luster Tomasza Wojtkowiaka, a także pomnik Cyryla Ratajskiego.
Dziełem wieńczącym ideę, realizowaną od 25 lat jest trwająca właśnie budowa Andersii Silver. Będzie to obiekt oferujący najnowocześniejszą i najbardziej prestiżową powierzchnię biurową w Poznaniu, z wyjątkowymi udogodnieniami dla użytkowników. Ponadto Andersia Silver będzie również wyposażona w najwyższej klasy technologię służącą ochronie zdrowia. Finał inwestycji planowany jest w 2013 roku.